Çiçek Balı (kavanoz)850gr » Çiçek Balı (kavanoz)850gr » Çiçek Balı (kavanoz)850gr » Bal Çeşitleri » 100% Gerçek Orjinal Doğal Çam Balı Çeşitleri | Arı Sutu | Çiçek Balı | Karakovan Balı | Propolis | Petek balı Marmaris balcısı

Çiçek Balı (kavanoz)850gr

3

Çiçek balı, bal arısının bitkilerin çiçeklerinde bulunan nektaryumlardan topladığı nektarın, vücutlarındaki bezlerden salgılanan maddelerle karıştırarak zenginleştirmesi ve peteklerde olgunlaştırması sonucu elde edilir.

Nektar, bal arılarının karbonhidrat ihtiyacını karşılamaktadır. Bal arıları nektarı dilleri ile toplayıp bal mideleri ile kovana taşıyarak petek gözlerine depolarlar.

Nektar, bazı eğreltiotları, gymnospermlerde ve pek çok angiospermde özelleşmiş salgı bezleri olan nektaryumlar tarafından salgılanmaktadır. Nektaryumlar bitkide bulunduğu konum itibari ile floral ve ekstra floral olmak üzere iki çeşittir. Angiospermlerin floral nektaryumları, çiçeğin iç bazalinin yanında bulunmaktadır ve genellikle sadece floem ile bağlantılıdır.

Türkiye’de üretilen balların büyük bir kısmı çiçek kaynaklı ballardır. Bu ballar, düşük kül, mineral madde, sukroz ve yüksek oranda invert şekerler içermektedir.
NOT:ÇİÇEK BALI KRİSTALİZE OLAN(DONMA YAPAN)BİR BAL TÜRÜDÜR.Donan çiçek balı o şekilde tüketilebilir ya da 40 dereceyi geçmeyen sıcak su da bekletilerek eski haline getirilebilir.Neredeyse tüm çiçek balları içeriğinde polen tozları bulunması dolayısıyla kristalize olur.Çiçek balının kristalize olması bal kalitesi açısından olumlu bir durumdur.


Stok durumu:

   35 TL'den Başlayan fiyatlarla